Co je potřeba k pořádání webináře

13. 03. 2016

V tomto článku se pokusíme shrnout, jaké vybavení je potřeba při pořádání webináře na straně lektora a jaké na straně studenta. 

Počítač

V obou případech (u lektora i studenta) je potřeba počítač, na kterém  běží prohlížeč podporující technologii Adobe Flash, a který je připojen k síti Internet.
(Tablety a další zařízení s mobilními operačními systémy (iOS, Android) zatím nejsou podporovány, v brzké budoucnosti však bude k dispozici mobilní aplikace pro tato zařízení.)

Kamera a mikrofon

U lektora jsou nezbytné kamera a mikrofon, pomocí kterých může vysílat svůj živý vstup do webináře.  

Na běžné vysílání postačí i integrovaná kamera a mikrofon v notebooku, využitím profesionální výbavy však lze úroveň webináře posunout o stupeň výš. Zejména doporučujeme použití kvalitního směrového mikrofonu pro předcházení případným nechtěným šumům v průběhu webináře.

Lektor rovněž může využít možnosti připojit druhou kameru a mikrofon a vysílat sekundárníh video vstup, pomocí kterého lze například natáčet nějaký děj (sportovní utkání, divadelní zkoušku, názorný pokus, dění na obloze apod.) a živě ho přitom komentovat.

U studenta je kamera a mikrofon potřeba zejména v případě osobních webinářů (malý počet studentů s častou interakcí) nebo pokud se student chce aktivně účastnit webináře prostřednictvím možnosti být vyvolán a vysílat svůj živý vstup ostatním účastníkům webináře.

Jako student je ale jinak možné účastnit se webináře i bez využití kamery a mikrofonu.

Veškeré nastavení kamery (rozlišení, počet snímků za sekundu) pro hlavní video vstup probíhá automaticky. Na uživateli je, aby zvolil zejména s ohledem na rychlost svého připojení k síti Internet, v jak vysoké kvalitě bude vysílat. Pokud není připojení k Internetu dostatečně rychlé pro obojí, pak platí nepřímá úměra - čím nižší kvalita tím  větší počet snímků za sekundu (t.j.větší plynulost videa) a naopak. 

Virtuální kamera pro sdílení plochy

Pokud chce lektor v rámci webináře prezentovat plochu svého počítače, potřebuje k tomu mít nainstalovaný program na její snímání - takzvanou virtuální kameru. Je možné použít některý z běžně dostupných programů jako například ManyCam. Doporučujeme mít program nainstalovaný a nastavený již před zahájením webináře.

V rámci virtuální kamery lze většinou nastavit rozlišení, v jakém kamera bude obraz snímat. Pro sdílení plochy nebo okna s aplikací doporučujeme rozlišení co nejvyšší, ale ne vyšší, než je samotná velikost plochy nebo okna (tedy aby byl sdílený obsah co nejlépe čitelný a zároveň vysílání nebylo příliš datově náročné). Pokud máte například rozlišení obrazovky 1280x768, ideální rozlišení kamery je 1280x768 nebo co nejbližší nižší.

V samotné webinářové aplikaci pak lektor může opět nastavit kvalitu videa. I zde platí nepřímá úměra kvality a plynulosti videa.

Připojení k Internetu 

Požadavky na rychlost připojení k síti Internet se odvíjejí od nástrojů a vstupů, které jsou během webináře využívány.

Při používání nástrojů na portálu Viom.cz doporučujeme hodnoty uvedené v následujících tabulkách: 

 

Rychlost připojení k Internetu vyžadovaná na straně lektora - hodnoty jsou uvedeny v Kb/s
  upload minimum upload optimum download minimum download optimum
vysílání živého audia/videa - hlavní vstup 200 500 - -
vysílání živého audia/videa - sekundární vstup 1000 2000 - -
přehrávání živého audio/video vstupu vyvolaného studenta - - 200 500
Celkem při použití všech funkcí: 1200 2500 200 500

 

 
Rychlost připojení k Internetu vyžadovaná na straně studenta - hodnoty jsou uvedeny v Kb/s
  upload minimum upload optimum download minimum download optimum
vysílání živého audia/videa - hlavní vstup - - 200 500
vysílání živého audia/videa - sekundární vstup - - 1000 2000
přehrávání živého audio/video vstupu vyvolaného studenta 200 500 - -
Celkem při použití všech funkcí: 200 500 1200 2500

 

Nyní tedy již víte, jaké technické vybavení bude potřeba, pojďme se tedy dál podívat jak  webinář zdarma a jednoduše zorganizovat.

Líbil se Vám článek? Nasdílejte ho s přáteli:

Přihlaste se na webinář Jak prezentovat od Radky Mužíkové